Nejlepší WordPress hosting
Nápověda > Domény > IDN domény – Internationalized Domain Names

IDN domény – Internationalized Domain Names

IDN - z angličtiny - Internationalized Domain Names - to jsou domény, které mohou obsahovat znaky z národních abeced. Například háčky a čárky, azbuku, asijské znaky a podobně. Příkladem může být doména háčkyčárky.cz, kde najdete i informace k CZ doméně a problematice IDN.

Nyní lze IDN domény registrovat například s koncovkou .eu, .com, .info, .net, .de a další. Konkrétní informace k některým TLD

Punycode

Je to kódovací syntaxe pro převod názvu domény do ASCII znakové sady, která obsahuje jen číslice, písmena bez diakritiky a pomlčky. Po převodu je pak punycode začíná xn-  . Vyzkoušet si převod můžete např. na https://mct.verisign-grs.com/.

Jak je to s IDN u CZ domény?

U .CZ domény prozatím není povolena registrace domén s diakritikou a již několik let se vedou polemiky o tom, zda i u nás toto zavést, nebo ponechat v současném stavu. Technicky je to proveditelné a neměl by být problém ve fungování domény CZ s diakritikou. Více komentářů a informací na blogu CZ.NICu. Každým rokem od 2004  tak CZ.NIC provádí výzkum k této otázce a výsledky jsou hodně podobné - https://www.háčkyčárky.cz/.

Tagy článku: